Damno p. słupski – Tablica upamiętniająca rodziny Ewalda von Puttkamera

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tablica została odkryta przypadkowo, w trakcie wiosennych prac porządkowych prowadzonych w kościele parafialnym św. Judy Tadeusza w roku 1999. Znajdowała się w schowku umieszczonym nad sufitem zakrystii prawdopodobnie od 1950 r., ukryta być może przez miejscowego proboszcza chcącego uchronić ją przed częstymi w tym okresie aktami dewastacji zabytków noszących na sobie niemieckie napisy.
Tablica pochodzi z roku 1705 i poświęcona jest małżeństwu: Ewaldowi von Puttkamer i Weronice Marii von Below wraz z dziewięciorgiem dzieci. Byli to przedstawiciele najwybitniejszych rodów pomorskich, które odegrały pierwszoplanową rolę w dziejach tej ziemi. Początki rodu Puttkamerów dali Święcowie, znani ze swej potęgi i działalności politycznej już we wczesnym średniowieczu. Byli pierwszymi możnowładcami, których włości obejmowały znaczne obszary Pomorza i pełnili najwyższe funkcje państwowe.
O Ewaldzie Puttkamerze nic bliższego nie wiadomo. Urodził się około 1626 r., byt właścicielem m. in. Łojewa sąsiadującego z Damnem, zmarł w 1700 r., a jego żona wyszła ponownie za mąż za Piotra Fryderyka von Zitzewitz. Wraz z drugim mężem była fundatorką ołtarza dla kościoła w Damnie, najprawdopodobniej również znalezionej tablicy.
Owalna tablica ma wysokość 175 cm, szerokość 132 cm. Na płaskiej miedzianej blasze, wzmocnionej od spodu żelazną obręczą, nałożona jest bogata, trybowana dekoracja. Centralne miejsce zajmują dwie tarcze herbowe z labrami i klejnotami: rybogryf na czerwonym polu – Puttkamerów oraz trzy męskie głowy na niebieskim tle – Belowów. Nad tarczami widnieje korona, a pod nimi owalny kartusz z biblijnym wersetem, zdobionym akantem i anielską główką. Po bokach, wzdłuż krawędzi umieszczono owalne tarcze z imionami kolejnych dzieci. Całość obwiedziona jest wypukłym laurowym wieńcem, a powierzchnia pokryta złoceniami i polichromią.

Tekst
Na wstęgach pod koroną:
EWALD V. PUTTKAMER  VERONICA MARIA V. BELOW

Na kartuszu
ABER DIE GERECHTEN // WERDEN EWIGLICH LEBEN, // UND DER HERR IST IHR LOHN // UND DER HÖCHSTE SORGET // FVR SIE. // DARUM WERDEN SIE EMPHA // HEN EIN HERRLICH REICH // UND EINE SCHÖNE KRO // NE VON DER HAND // DES HERRN // SAP. C 5.V.16.17

A sprawiedliwi żyją na wieki; zapłata ich w Panu i staranie o nich u Najwyższego. Dlatego otrzymają wspaniałe królestwo i piękny diadem z rąk Pana;
Księga Mądrości V, w. 15 i 16.

Biblia Tysiąclecia

Na małych kartuszach po lewej stronie od góry

ALBRECHT // HEINRICH // VON // PUTTKA // MER

MATHIAS // FRIEDERICH // VON // PUTTKA // MER

EWALD // VON // PUTTKA // MER

STEPHANUS // VON // PUTTKA // MER

Na małych kartuszach po prawej stronie od góry

BARBARA // ADELHEIT // VON // PUTTKA // MERN

ANNA // MARIA // VON // PUTTKA // MERN
HELENA // DOROTHEA // VON // PUTTKA // MERN

VERONICA // SOPHIA // VON // PUTTKA // MERN

MARGARE // THA HEDE // WIG VON // PUTTKA // MERN

Pod kartuszem
ANNO 1705

Źródło:
S. Szpilewski, Odkrycie w Damnie, „Spotkania z zabytkami”, 10/1999, s. 36.

Posted under: Epitafia, Słupsk

Comments are closed.