Główczyce p. słupski – Płyta nagrobna P. B. Kukowskiego

Kukowski

 Zgodnie z opisem Hardowa płyta, wraz z drugą, poświęconą P. Schimonsky`emu znajdowała się pierwotnie w posadzce starego kościoła, a następnie została umieszczona na kościelnym podwórcu. Podobnie też została zniszczona w latach siedemdziesiątych XX w.
Płyta o wymiarach 100 cm długości i 68 cm szerokości i choćby tylko z tego powodu nie może być płytą z grobu „na zewnątrz”. Przykrywała ona swego czasu miejsce wiecznego spoczynku P. B. von Kukowskiego. Herbu rodziny von Kukowskich nie ma na mapie Lubinusa, rodzina nie należy zatem do starej szlachty pomorskiej. Głównym motywem tego herbu jest kroczący lew, ozdobę hełmu stanowi naczynie w rodzaju kany lub konwi. Dobrze zachował się starannie rozplanowany i wykonany piękną antykwą napis.
Herb w górnej części płyty został wykonany techniką reliefu w taki sposób, że jego otoczenie stanowi wgłębioną pionową elipsę; jest on też znacznie zatarty. To ostatnie również świadczy o tym, że płyta spoczywała swego czasu w kościelnej posadzce, bowiem na otwartym cmentarzu pod gołym niebem nikt nie chodzi po płytach nagrobnych.

Tekst
ES RUHET HIER DER SELIGE HERR // P. B. V. KUKOWSKI // UNDHAT SEIN LEBEN // MIT 55 JAHREN BESCHOLSSEN // ANNO 1764 DEN 12. FEBRUARY // GESTORBEN

Tu spoczywa świętej pamięci pan P. B. V. Kukowski, który zmarł w wieku 55 lat dnia 12 lutego 1764 roku.

Tłum. Zofia Pstrągowska

Źródło:

1. Hardow R., Alte und neue Grebdenkmäler im Stadt= und Landkreis Stolp, Słupsk, 1930, przeł. W.M.Wachniewski, s. 40

2. Zdjęcie i opis z karty zabytków ruchomych przechowywanej w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku – Delegatura w Słupsku

 

Glowczyce2

Posted under: Epitafia, Słupsk

Comments are closed.