Kuleszewo p. słupski – Epitafium małżonków von Boen

Widok ogólny

 Płyta z jasnego piaskowca ufundowana w roku 1626 i umieszczona na ścianie kościoła w Kuleszewie jest  interesująca z artystycznego punktu widzenia.  Mierzy ona 246,5 cm wysokości i 106 cm szerokości i składa się z dwóch części umieszczone na sobie: dolna to właściwa płyta nagrobna typowych rozmiarów i formy, oraz półkolistej nadbudowy z inskrypcją.
Sama inskrypcja mówi, iż płytę wykonał w 1626 roku Frantz von Boen, pan na Katedrze w Kołobrzegu i członek Rady Książęcej – dla siebie i dla swojej małżonki Anny z domu von Kleist. Przedstawiono na niej obie pochowane osoby ujętych 3/4 postaci w typowych dla epoki strojach – mężczyzna w paradnej zbroi, dama w wytwornej dworskiej sukni. Rycerz przedstawiony jest  bez nakrycia głowy, w prawej dłoni trzyma rękawice. Lewą rękę trzyma za sobą. Jego żona stoi po jego lewej stronie, trzyma w ręku rycerski hełm małżonka. Na stole przed nią leży Biblia. Parę małżonków otacza wieniec laurowy, podtrzymywany przez dwa siedzące anioły. W obu górnych rogach płyty znajdują się tarcze herbowe z labrami – po lewej rodu von Boen, po prawej – von Kleistów; pomiędzy nimi znajduje się sentencja. W dolnej części widać dwa putta i pęk owoców (granaty, jabłka i gruszki). Płyta jest bardzo dobrze wykonana, oba popiersia i inne elementy wizerunków są bardzo plastyczne i dobrze rozplanowane.
Jak podaje Hardow zasługą Franza von Boen dla kościoła w Kulsow było ufundowaniu w 1632 roku przez niego i jego brata Hansa Georga von Boen jednego z dwóch dzwonów dla owego kościoła, które padły pastwą I Wojny Światowej,
Według tegoż zapisu Franz von Boen był dwukrotnie żonaty. Anna von Kleist, która została pochowana wraz z Franzem, była córką Lorenza Kleista z Dubberow i Krolow. Prawdopodobnie zmarła ona w roku 1626 roku, zaś jej mąż najpierw ufundował wspólną płytę, potem jednak musiał się drugi raz ożenić, bowiem w roku 1627 urodziła mu się córka Barbara.

Tekst
Tablica półokragła

Ao 1626 // HAT DER WOLWUR // DIGER WOLEDLER GESTRE[N]// GER VESTER FRANTZ BOEN DER // COL:[ATOR] KIRCHEN ZU COLBERGER THUMB // HER HERTZ ULRICHS GEW:[ANDT] CAMER // RAHT HEUBTMAN VFBUKOW COSLIN CA // SIMIRSBURK UND RUGENWALDE ZU CUL // SOW KARTZIN UN KLANNIN ERB SESS// SICHUND SEINER GELIEBT EN HAUSF: //[A]NNA KLEISTES ZUR GEDECTNUS SET EN LASSEN

W roku 1626 dostojny, szlachetny, wielmożny Franz Boen kolator kościoła katedralnego w Kołobrzegu, księcia Ulryka1 zręczny doradca, zarządca dóbr książęcych: Bukow2, Coslin3, Casimirsburk4 i Rugenwalde5, dziedziczny posiadacz Culsow6, Kartzin7 i Klanin8 sobie i swojej ukochanej żonie Annie [z domu] Kleistes [tę płytę]na pamiątkę postanowił postawić.

Napis na płycie głównej
….SU DIHR LEBE //……. DIHR STERBE  ICH // DEIN BINICH TODT // UND LEBENDICH

Dla Ciebie żyję i do Ciebie dążę. Twoim jestem martwy i żywy.

1. Ulryk – książę pomorski ur. 1589, zm. 1622
2. Bukowo k. Darłowa
3. Koszalin
4. Kazimierz k. Koszalina
5. Darłowo
6. Kuleszewo
7. Karżcino
8. Kłanino

Tłum. Zofia Kaczmarek

Źródła:
1. Hardow R., Alte und neue Grebdenkmäler im Stadt= und Landkreis Stolp, Słupsk, 1930, przeł. W.M.Wachniewski, s. 15.
2. Karta zabytków ruchomych przechowywana w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku – Delegatura w Słupsku

 

 

Posted under: Epitafia, Słupsk

Comments are closed.