Lębork – Nagrobek Joachima von Zitzwits

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obiekt o wymiarach 2,10 m x 1,60 m wykonany z piaskowca, wmurowany jest w południową ścianę prezbiterium kościoła św. Jana Apostoła. Płyta prostokątna o bokach ozdobionych szesnastoma kartuszami herbowymi z ornamentem okuciowym w bordiurze.
W środku postać zmarłego w dniu 9 kwietnia 1563 Joachima Zitzwitza ukazanego w zbroi rycerskiej, leżącego w zbroi z odkrytą głową, brodą spływającą na piersi i złożonymi rękoma. Napis częściowo zatarty, złożony z dwóch inskrypcji w górnej części płyty.

Według M. Wisłockiego nagrobek został najprawdopodobniej wykonany w Torgau.

Tekst:
[HIER RUHET].. IN GOTT VORSTORBEN //  [JOACHIM] VON ZITZWITS OBERSTER UND HAU // [PTMANN ZU] LAUENBURGK UND BUTOW DEM GOT GENEDICH SI
EIN LEBEN ES SIE WIE GUT ES WERBT ES EINE KLEINE ZEIT. ABER EIN GUTER NAME BLEIBET EWICHLICH. SIRACH 42

Tu spoczywa w Bogu zmarły Joachim von  Zitzwitz, pułkownik i starosta w Lęborku i Bytowie, któremu niech Bóg będzie łaskawy.
Życie, jak dobre by nie było bywa krótkim czasem, lecz dobre imię pozostaje wieczne.
Księga Syracha XLII.

Żródła:
E. Kal, opis zabytku z karty ewidencyjnej zabytków ruchomych przechowywanej w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku – Delegatura w Słupsku
R. Szmelter, Zabytki kultury ziemi lęborskiej (części przyłączonej w r. 1975 do województwa słupskiego), mps, Lebork 1978, s. 23.

Posted under: Epitafia

Comments are closed.