Machowino p. słupski – Płyta nagrobna Lorentza Suabe

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Najstarsza, jak podaje Hardow z płyt nagrobnych w powiecie słupskim znajduje się w kruchcie kościoła w Machowinie. Dawniej  spoczywała w posadzce przed ołtarzem kościoła, a na niej umieszczono stół chrzcielny. Sama płyta jest nadzwyczaj mała (ma tylko 112 cm długości i 58 i pół centymetra szerokości), najmniejsza z wszystkich zachowanych w całym powiecie.
Napis na brzegach płyty, która w swoim „wnętrzu” w ogóle nie jest opisana, jest niestety tak dalece starty, że nie da się już odczytać nazwiska ani imienia pochowanej tam osoby. W rogach płyty znajdują się małe rozety, w środku zaś, w większym i podwójnym kręgu umieszczona jest jeszcze jedna większa rozeta z czterema liśćmi koniczyny. Osoba tam pochowana zmarła dwudziestego trzeciego stycznia roku 1596, a był nią prawdopodobnie rycerz Lorentz Suabe (Schwabe), którego herb zachował się w witrażu w jednym z okien zakrystii kościoła. Pod witrażem znajduje się następujący napis: Lorentz Suave to Machemin 1570. Witraż ten został ufundowany przez (lub dla) niego 26 lat przed jego śmiercią.
W herbie rodu von Schwabe  znajduje się róża z trzema liśćmi koniczyny. Ozdoba zatem w centrum wspomnianej płyty nagrobnej jest bardzo podobna do herbu rodu von Schwabe. Niejaki Georg Schwave był obecny w dniu 25 kwietnia 1605 roku przy składaniu przez Słupsk hołdu księciu Bogusławowi XIII. Jest to niechybnie syn i fundator płyty nagrobnej.
Tekst
A[NN]O. 1596 // 23.IAN.IST.I…..// ISA.R. // S GESTO.LIGT.HIE.BEGR.

Źródło:
Hardow R., Alte und neue Grebdenkmäler im Stadt= und Landkreis Stolp, Słupsk, 1930, przeł. W.M.Wachniewski, s. 14.

Machowino

Płyta na rysunku Harddowa

Posted under: Epitafia, Słupsk

Comments are closed.