Słupsk MPŚ – Epitafium barona Ewalda von Goltz ze Starego Gronowa pow. Złotów

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Epitafium dwustronne, w kształcie owalu, namalowane na miedzianej blasze o wymiarach 80 x 65 cm, w mosiężnej ramie z tłoczonym ornamentem roślinnym przeplatanym nagimi amorkami.
Na awersie widoczna na ciemnym tle półpostać młodego mężczyzny w białej peruce ubranego w szamerowany złotem rozpięty, czerwony frak spod którego widoczny jest pancerz.
Na rewersie w dolnej części tarcza herbowa z biało-czerwonymi labrami podtrzymywana przez dwóch halabardników. W klejnocie herbu ubrana na czerwono postać kobieca z obciętymi rękoma i trzema wrzecionami wbitymi w głowę.
Na karcie zabytku założonej przed konserwacją w roku 1966 widoczna jest dziura po kuli pistoletowej umiejscowiona między nosem a ustami sportretowanego mężczyzny.
Zawieszenie epitafium składa się z trzech łańcuszków połączonych kółkiem.
Zabytek pochodzi ze Starego Gronowa w powiecie złotowskim, gdzie został znaleziony na strychu kościoła. Obecnie eksponowany jest na wystawie stałej Muzeum Pomorza Środkowego.

Tekst
DER WEILAND HOCHGEBORNE / HERR / EWALD FREYHERR VON DER GOLTZ / GEBOHREN A[NN]O 1677 D. 7 APRIL GESTORBEN A[NN]O 1710 D. 8 FEBR.

Szlachetnie urodzony Pan Ewald baron von Goltz urodzony 7 kwietnia 1677 roku, zmarły 8 lutego 1710 roku.

Źródła
1. Karta katalogu muzealiów artystyczno-historycznych w Muzeum Pomorza
Środkowego w Słupsku.
2. Karta ewidencyjna zabytków ruchomych ze zbiorów Delegatury Słupskiej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku
3. Mecenat artystyczny szlachty pomorskiej od XVI do początków XX w.,
Słupsk 1998, s. 24.

Posted under: Epitafia, Słupsk

Comments are closed.