Słupsk MPŚ – Epitafium Caspariusa Dreiera z Łącka p. Sławno

Dreier

Drewniane epitafium zawierające portret młodego mężczyzny  o pociągłej twarzy i ciemnych, pofalowanych, długich włosach sięgających ramion. Postać ubrana jest w strój dworski, czarny z białym, koronkowym żabotem i mankietami przewiązanymi czarnymi kokardkami. W prawej dłoni mężczyzna trzyma czerwonego tulipana, w prawej otwarta księgę.
Portret ujęty jest w owalną, wypukłą ramę z zielonych liści wawrzynu z czerwonymi jagodami, zamkniętą od góry wolutowym zwornikiem na którym opierają ręce dwa rzeźbione anioły stojące po bokach. Drugie ręce anioły wyciągają w kierunku głowy zmarłego.
Na dole płaskorzeźbiona główka aniołka ze skrzydełkami i mały kartusz z rozetką. Po obu stronach dolnej części epitafium nie odczytany do końca  biały napis w języku niemieckim na czarnym tle zawierający imię i nazwisko zmarłego oraz datę 1654.
Zabytek pochodzi z kaplicy w Królewie, następnie przechowywane było w Łącku powiat Sławno.

Inskrypcja na księdze:

[Fahre hin] / See[…] im n[a]me [Gottes] [des] / Vaters der dich scher[…] / lich nach seinem Eb[en] / bilde erschaffen hatt […] / Fahre hin im namen / Gottes dess Sohns / der dich […] theror? / erkauft mit seinem / bittern Leyden an / Sterben erlöset / hat: Fahre hinn / im nahmen Got / tes des H. Geistes / der dich zu sein? / Tempel bereitt / et und geheiliget / hat / CASPARIUS DREIER / VIVAT CUM DE[O]

Pójdź .. w imię Boga … Ojca, który Cię […] na swe podobieństwo stworzył.  Pójdź w imię Boga syna, który Cię […] wykupił swym gorzkim cierpieniem i zbawił śmiercią. Pójdź w imię Boga św. Ducha, który Cię do swej świątyni przygotował i uświęcił. Casparius Dreier żyje z Bogiem.

Źródło:

1. „Die blume ist verwelckt” Protestanckie funeralia na Pomorzu od początku XVII do połowy XX wieku, Katalog z wystawy w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Słupsk 2010, s.41.

Fotografia: Beata Zbonikowska

Posted under: Epitafia, Słupsk

Comments are closed.