Słupsk MPŚ – Epitafium Johanna von Woythen z Wieszyna p. Słupsk

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Epitafium zdobne w bardzo dobre rzeźby w drewnie, wisiało na północnej ścianie kościoła w Wieszynie (obecnie przechowywane w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku). Wg zachowanych (obecnie, lub podawanych w źródłach) fragmentów inskrypcji pochodzi ono z początku XVIII wieku. Stan zachowania jest obecnie zły, całe fragmenty epitafium zostały odcięte,  na większości powierzchni zabytku poodpadała farba, odsłaniając gołe, sosnowe drewno.
W środku tego epitafium znajduje się ustawiona pionowo, elipsoidalna tablica, na której umieszczono herb z uskakującym w lewo (a od strony widza – w prawo) jeleniem w białym polu. Jest to herb rodziny von Woythen. Nad i pod pionową tablicą w kształcie elipsy umieszczono dwie nieco mniejsze, również elipsoidalne, lecz ustawione poziomo tabliczki. W górnej z nich znajdował się cytat z Biblii, w dolnej zaś można było jeszcze odcyfrować resztki napisu.
Jak podaje Hardow, według rejestru kościelnego w Wieszynie wyżej wymieniony Johann Georg von Woythen urodził się 13 lutego 1689 roku, a zmarł w roku 1714. Tablice obramowane są plastycznym i bogatym ornamentem. Pomiędzy nimi i ponad nimi znajduje się pięć (Hardow podaje dziewięć) figur aniołów, które unosząc się swobodnie w powietrzu podtrzymują owe tablice. Cała praca  – wg Hardowa – sprawia wrażenie, jak gdyby wykonana została o jakieś siedemdziesiąt lat wcześniej. Pod odpadającym fragmentami, namalowanym napisem autor ten widział bowiem coś, co musiało tam zostać napisane poprzednio. Zapewne epitafium wykonano już wcześniej dla jednego z przodków Johanna Georga von Woythen. Ród von Woythen mieszkał w Wieszynie od dawna, o czym świadczyła – wg Hardowa – choćby jedna z szyb w północnym oknie miejscowego kościoła, na której widnieje herb rodu von Woythen/Woytke (tym razem jednak z jeleniem uskakującym w prawo!) oraz napis: ANNA MARIA WOYTKEN 1649

Tekst:
DEM WEILAND HOCHWOLL GEBOREN HERRN JOHANN GEORG VON  WOYTHEN AUFF ALT UND NEU …CH, VESSIEN UND …. ERBSESSEN

Źródło:
Hardow R., Alte und neue Grebdenkmäler im Stadt= und Landkreis Stolp, Słupsk, 1930, przeł. W.M.Wachniewski, s. 20.

Posted under: Epitafia, Słupsk

Comments are closed.